Review Gloria Concert CZ Rockmag

Review Czech : Longital & VJ Kufrík Brothers – koncert Gloria 27.10.2008, Praha Akropolis

Longital & VJ Kufrík Brothers – 27.10.2008, Praha Akropolis

V pondělí 27. října, téměř po roce, jsem na stejném místě mohl opět navštívit koncert (nejen) hudebních cestovatelů LONGITAL.
Navíc se jednalo o vyjímečnou událost i pro skupinu, neboť koncertem v Paláci Akropolis zároveň pokřtila své novinkové album GLORIA. Celé album jsem měl možnost letmo slyšet na webu Longital, ale důkladně jej budu poslouchat až v těchto dnech.

Před koncertem, lákalo plátno s motivem obalu aktuální nahrávky na první ochutnávku písní z Glorie. Start těsně před osmou obstarala snad moje nejoblíbenější skladba, z předcházející mimořádné desky VÝPRAVA, Konečne si letel doprovázená pohyblivými obrázky, kterými stejně jako celé představení, vizuálně podporovali duo na pódiu občasní koncertní souputníci VJ Kufrík Brothers. Toto spojení je obohacující pro všechny zúčastněné. Další nabídka z Výpravy byla o všedních věcech pojednávající klidná Modrý plyn. Dano třetí skladbu uvedl jako poslední ze starších věcí a jednalo se o píseň Jedného letca z alba Tu (vyšlo 2002), popisující vzpomínky na Danovo dětství a pravděpodobně počátky fascinace létáním, které k nevšedním hudebním výletníkům již neodmyslitelně patří, což je patrné z textů, názvů skladeb, promo fotografií a také filmových záběrů podkreslujících hudbu během koncertu. Já vnímám touhu létat jako symbol svobody a volnosti, nespoutanost a jakýsi nadhled nad okolním děním a toto vše je otisknuto v náladě skladeb Longital. Proto je hudba, jež vytvářejí, tak poutavá a také optimistická.

Pokračovalo se šesticí novinek z Glorie, které tak byly prvním důkladnějším seznámením s novým albem. Video doprovod byl sestřihem zejména různých záběrů dvojice v parku, u vody se zrcadlem a tak dále, obstál by i samostatně podkreslen reprodukovanou hudbou. Vlastní křest neobstaral žádný významný host (v plánu byly například Lenka Dusilová nebo Monika Načeva), ale sami Dano a Shina, kteří album pokřtili, tak, že jedno CD věnovali někomu z publika, první neúspěšný pokus letěl na prázdný balkón, ale odrazil se zpátky na pódium a pak již putoval mezi diváky. Desátou skladbu večera Mlyny jsem měl možnost slyšet na předcházejícím koncertě v Akropoli, tentokrát byla obohacena novou verzí

klipu, jehož vznik popisoval Dano, který byl ústředním aktérem výpravy za záběry vrtulí větrných elektráren, hlavní inspirace pro píseň. Natočit Dana s "mlyny" se však nepodařilo, rakouští policisté byli neoblomní a bez průkazu totožnosti natáčení neumožnili, ani na průkaz pojištěnce, kterým je Dano hodlal přesvědčit. Následovala roztančená Drzka s Shinou ozdobenou maskou a další novinka Červená modrá. Hlavní část koncertu zakončila, stejně jako první album Longital, sága Na mori s úvodním citátem Raye Bradburyho v podání Dana.

Přídavek nemohl chybět, celý večer byl tentokrát věnován zcela bratislavským, kteří si vystačili bez hostů a předkapel i pokapel. Přidávalo se písní Tato z alba September (vyšlo 2001), Dano rád myslí na své blízké, kdy asi věnoval tátovi to kolo. Úplné finále bylo ve znamení titulní písně nové desky. Docela slušně zaplněná Akropole vděčně poděkovala za velice příjemný koncert, stejně jako Longital poděkovali VJ-ům Kufrík Brothers, slečně jež obstarávala obchůdek s cédéčky, zvukařům, osvětlovačům a také divákům, kteří po koncertě hojně nakupovali a diskutovali s Danom i Shinou.
Zase brzy naviděnou !

Playlist:

Konečne si letel
Modrý plyn
Jedného letca
Už len raz
Ani náhodou
Anjel moj
Zrkadlo
Slnko stúpa
My dve
Mlyny
Drzka
Červená modrá
Na mori

Tato
Gloria

Related to: