review Vyprava Magnetoffon.pl

Review in Polisch : Słowacka podróż nr 2 -
Podczas mojej Vypravy zakosztowałem wszystkiego, co może nam zaproponować sympatyczna para muzyków.

Co najmniej dziwnym i nie godnym polecenia jest fakt, że recenzuję płyty wydane nie jak się ogólnie przyjęło – chronologicznie zgodnie z data ich wydania, tylko w odwrotnej kolejności, ale suma summarum może taki eksperymentalny zabieg będzie miał jakieś swoje zalety.

Może pamiętacie, niedawno na naszym portalu pojawiła się recenzja słowackiego duetu Longital i ich ostatniego dziecka – płyty TERAZ. Natomiast właśnie teraz do moich skromnych rączek trawiła mała paczka z poprzednimi wydawnictwami tej intrygującej pary. Vyprava - debiutancka, bo pierwsza płyta po zmianie nazwy z Dhle Diely na Longital, to moim zdaniem swoista perełka w ich dorobku. Płyta eksperymentalna z dużą dawką różnorakich dźwięków, specyficznych elektronicznych przeszkadzajek i wyrazistego wokalu Shiny.

Podczas mojej Vypravy zakosztowałem wszystkiego, co może nam zaproponować sympatyczna para muzyków. Słychać tutaj wyrazistą, jazzującą gitarę Daniela przerywaną gdzieniegdzie bluesowymi wstawkami jak na przykład w utworze Konecne si letel. Każdy utwór na tej płycie to inny zakątek muzycznego świata, i taka Drzka to ukazanie sztuki i wpływu muzyki orientu, Modry Plyn to już soulowe muzyczno - wokalne popisy Shiny, utwór pełen melancholii i emocji przyprawiający o ciarki na skórze, Semafory momentami ociera się o coś bardzo mrocznego i niepokojącego a monumentalne i rozbudowane Na Mori to już stuprocentowy popis Daniela i jego miłości do jazzu.

I właśnie w tym momencie powstaje mały problem, a mianowicie płytę porównuje się zazwyczaj z poprzednimi wydawnictwami, a ja takowe będę recenzował w następnej, odwrotnej kolejności. Taki mały zabieg mający na celu wprowadzenie trochę zamieszania.

Vyprava to bardzo przyjemna i spójna płyta, której słucha się z czystą przyjemnością i spokojem. Szczerze polecam.

Michał Loska

Related to: