Review Gloria CZ Rockmag

Czech review
Longital – Gloria
Jednen z nejpozoruhodnějších počinů na slovenské world/indie scéně, duo Longital, dříve Dlhé diely, vydalo na podzim nové album Gloria. Pro milovníky Bjork, Sigur Ros a ale i Hansarda a Irglové je Longital překvapení hodné otevřených úst a zatajeného dechu. Pokud k Vašim uších už tihle dva okouzlující bratislavané doletěli, potom vězte, že nové album, byť lehce odlišné od předchozího, dosáhlo mimořádné kvality „povznášejícího pocitu“.

A o něj jde téhle půvabné Slovence a jejímu parťákovi především. Cesta ke skládání a zpívání vílích písní však vedla dlouhá cesta. Daniel Salontay a Shina Lo si říkají zvukoví cestovatelé a museli toho dost projet, než začali psát písně o rodném Slovensku – Longital je původní název místa, u kterého žijí. Jejich hudbu ještě dotváří „elektronický spoluhráč“ Xi Di Nim, autor všech roztodivných zvuků neznámého původu, které naštěstí vůbec nezní elektricky, ale náležitě snově. Na koncertech Longital doprovází i VJ Kufrík Brothers.

Jelikož jsou Longital správně kosmopolitní, fungují na síti. Stojí za to mrknout na jejich http://www.myspace.com/longital , na jejich facebook.com, nebo na http://www.youtube.com/longital . Jejich vlastní webovky http://longital.com taky stojí za to, upozorňuju, že jsou slovensko-anglické, spíš anglické, tihle světoběžníci totiž jezdí šňůry od Londýna po Istanbul, včetně domácích (Colours of Ostrava) i zahraničních (Les oreilles en Pointe, FR) festivalů. Mimo jiné doprovázeli na turné hanserdovy The FRames. Generation WE žije na internetu a tak je nasnadě být na fanoušky připraven i v angličtině, kterou zvládá každý, tleskám=)

Album ani v Čechách, natož na Slovensku neprošlo bez povšimnutí, pro srovnání zaujalo třeba server idnes.cz nebo výroční ceny slovenského rádia Radio head. Longital také odehráli několik koncertů v české kotlině, aktuálně budou k vidění v Písku, Jimramově, nebo v Roztokách u Prahy. Na koncertech uslyšíte věci u předchozích desek September, Šinadisk (obě 2001), Tu (02), Šina in Virgo (03), Světa diely (04), Výprava/Voyage (06), a aktuální Gloria a o níž tu dnes kráčí=)

13 písniček, které probouzí různé pocity. U většiny je napjatý rytmus, tj. žádné souvislé melodie typu ploužák, vůbec ne, naopak někdy používají rytmus řeči, možná to zní nesrozumitelně, ale speciálně Zrkadlo je toho úžasným příkladem u slov hudby tohoto typu lze předpokládat, že texty budou nosné a budou mít nějakou tu vypovídací hodnotu, ale u Longitalu, možná i díky slovenštině, jsou pointy uloženy hluboko v metaforách a disponují značným apelativním nábojem, podle mě díky řečovému rytmu, který najdeme i v Som modré nebe, My dve, nebo v Už len raz. Odvažuji se ocenit i aliteraci (libozvučnost), kdy je možná moje okouzlení dílem samotného slovenského jazyka, to posuďte sami.

Okná oči čisté, Shinin text, mě zase dostal z trochu jiného úhlu :
„Čo už je dávno pre mňa pripravené
čo je za dverami
Prosím, príď“
Přesně v duchu mého motta – Hic Rhodos, hic salta, prostě „Teď ať přijde co má přijít a ty se ukaž“

Na druhou stranu, jsou i songy, kde texty nemají hloubku Mariánského příkopu a Longital si vyhráli s muzikou, třeba Gloria, Mlyny, Dary, zrovna… náhodou texty od Salontaye…=)

Co se týče přebalu, opět se potvrdila moje teze vzhledu – coby předzvěsti obsahu desky. Nádherně vyvedený titul, bílý, s modrým chmířím z pampelišky a rozpitými „vodovkovými“ fleky. Jednoduché, skvělé. Milá Mária Rojko, jsi třída=) nemám co dodat, důsledně v duchu povznášení a ohledávání věcí, nad kterými si zamýšlíme jen někdy a jen málo. Nakonec bych ale s (bez) dovolení Shiny ocitovala její zpověď publikovanou na webu Longital.

Dobýjam svet a tým zároveň každý kút, všetky kúty vnútri seba. Presvetľujem všetky skládky, vyhadzujem staré veci, čo už nepotrebujem, čistím sa a chystám sa na to, že ma celý svet uvidí ako v zrkadle a zároveň sa ja uvidím v ňom. Obsiahnutá a zároveň odrazená.

Stávam sa známou, ale to len všetky moje súčasti, ktoré som vytlačila von zo mňa, ma poznávajú a vracajú sa ku mne. Vonku zostávajú stále tie, ktoré nespoznávam ako moje a na tie sa buď hnevám, alebo im závidím. A volám ich domov.

Related to: