späť na všetky blogy

Andrej Bako a jeho elektronika na novom albume.

Predstavujeme Vám nášho dlhoročného kamaráta Andreja Baka, elektronického producenta, sound dizajnéra a lovca zvukov z Londýna ktorý má výrazný podiel na tom, čo budete v blízkej dobe počuť na albume a v septembri a októbri aj vidieť na našich koncertoch.

Andrej je zvukový umelec, využíva terénne nahrávky a modulárnu elektroniku na vytváranie kompozícií a zvukových scén pre site specific inštalácie a improvizované performance. Používa procesy ako je preusporiadanie a usporiadanie, aby odhalil neviditeľné deje (nepočuté) a urobil ich viditeľnými (počutými), čím vytvára nový uhol pohľadu a spochybnňuje predsudky a stereotypy v nazeraní na veci. Účinkoval na medzinárodnej úrovni v kapelách ako Nicolette (speváčka z Massive Attack), spolupracoval v štúdiu s Kylie Minogue a Natalie Imbruglia a jeho zvukové inštalácie boli predstavené v Barbican London, Hayward Gallery’s Art Night a The Light Festival Iceland.

Hoci má slovenské meno aj korene po meči, vie zatiaľ povedať ‚ano, dobre, čo chceš, no čo, no nič…‘ parádnym starobratislavským prízvukom po otcovej línii. Náš príbeh s Andrejom začal v roku 2008, keď sme sa stretli po koncerte Nicolette (speváčka z Massive Attack) pre ktorú vytváral naživo elektroniku. Vzájomné sympatie a čerstvo vydaný album Výprava/Voyage viedli už v ďalšom roku ku spolupráci – Andrej nám zremixoval skladbu Konečne si letel, ktorá vyšla na remixovom albume Revoyaged https://youtu.be/GaMB-1MNVds a pokrstili sme ho s Andrejom naživo na festivale Micro Wilsonic https://youtu.be/OJBT0HfBTG8, pamätáte to staré dobré PKO? No a odvtedy sa každoročne vídame v Bratislave, na horách alebo v Londýnskej umeleckej štrvti Hackney kde žije a tvorí vo svojom štúdiu, pokiaľ náhodou neparkuje so svojím druh’ým mobilným štúdiom na gréckej pláži. Andrej rád chodí na Slovensko, posledné roky trávime spoločné chvíle na chalupe v Bielych Katpatoch kde ho už poznajú ako lovca zvukov so slúchadlami, mikrofónom a kučeravou hrivou (grécke korene z matkinej strany). V Bratislave už loví menej odkedy zrušili staré guľaté trolejbusy, našťastie ich ešte zastihol, ale stretnete nás každý rok v hľadisku na festivale Next ktorý má Andrej veľmi rád. K spoloćnému albumu došlo tak, že sme koncom minulého roka sedeli na chalupe pri krbe ako vždy a počúvali rádio Vltava, kde bežala prehistorická country Hilly Billy muzika. Tak sme sa pri tej príležitosti trochu „skostýmovali “ a dobre bavili pri degustovaní špajzových zásob  viď nižšie, Shina už fotila rozmazane. Keď skončila párty strčil Andrej kábel do telefonu a pustil nám svoju novú muziku. Po rokoch venovania sa sound artu, zvukovým inštaláciám a ozvučovaním artových festivalových filmov a dokumentov sa vracia ku svojej muzike a živému hraniu. Nové tracky nás dostali svojou organickou fraktálovou štruktúrou s mierne hypnotickým účinkom, vďaka živému procesu tvorby s použitím modulárnej elektroniky. To síce ešte nevieme ako presne vyzerá, ale zistíme čoskoro na koncertoch. Hneď sme mu navrhli spoluprácu na novom albume a vyžiadali stopy od ktorých by sme sa mohli odraziť. Všetky tracky ktoré poslal sme rozvinuli do piesní a o tom, ako sa to celé dialo, budú naše ďalšie posty ku jednotlivým pesničkám. Zajtra vychádza singel Tvoje vojská / Your troops s Andrejovými zvukmi a my sa už dočista tešíme na tento septembrový album, ktorý oficiálne vychádza 9.9.2022 a nasleduúcu šnúru ktorú práve bookujeme.

Andrej Bako websites

sound artist – https://www.andrejbako.co.uk/

sound designer and recordist – https://www.apbsound.com/

Official resume

Andrej Bako is a London-based sound artist using field recordings and modular electronics to create compositions and soundscapes for site specific installations and improvised performance. He uses processes such as re-ordering and ordering to uncover invisible processes (unheard) and make them visible (heard), creating a new vantage point to challenge preconceived ideas, from which to view the subject. He has performed internationally in bands such as Nicolette (singer from Massive Attack) worked in the studio with artists such as Kylie Minogue and Natalie Imbruglia and his sound installations have been shown at the Barbican London, Hayward Gallery’s Art Night and The Light Festival Iceland.

späť na všetky blogy


sk_SK