späť na všetky blogy

LONGITAL SUITA vydáva nové CD a odohrá Slovenské turné

LONGITAL SUITA sa po úspešnej premiére na Festivale Konvergencie vracia na slovenské pódiá a predstavuje nový album.

22.3. Košice | 23.3. Banská Bystrica | 24.3. Hlohovec
+ hosťovanie 21.3 Trochu inak, SND, Bratislava a 27.4. 15 rokov Longital/Dlhé diely, Bratislava

Pozoruhodné spojenie Longital so sláčikovým kvartetom. Divotvorný a živelný koncert zostavený z najsilnejších piesní Longital vznikol pre festival komornej hudby Konvergencie a v septembri 2015 s veľkým úspechom otvoril tento festival. Longital Suitu charakterizujú štyri slová: radosť (z hudobného a ľudského porozumenia hudobníkov na pódiu); sebavedomie (v zmysle poznať sa a vážiť si sám seba); odvaha (skúšať stúpať do neznáma, meniť); virtuozita (ako kombinácia citu, divokosti a temperamentu).

Longital Suita je zomknutý celok z ôsmich rovnocenných osobností, medzi ktorými funguje zvláštna chémia, muzikantský rešpekt a priateľstvo :
LONGITAL : Shina – spev, basgitara, slák | Daniel Salontay – gitary, slák, vokál | Marián Slávka – bicie, piano
KVARTETO: Štefan Filas -prvé husle | Milan Adamec – husle | Slavo Solovic – viola | Jozef Lupták – violončelo
ZVUK: Martin Čema

Autorom aranžmánov je Slavo Solovic, skladateľ, ktorý úspešne prekračuje hranice medzi populárnou či alternatívnou hudbou a svetom vážnej, klasickej hudby. Longital Suita je inšpirovaná klasickou formou suity, no zároveň búra zaužívané spôsoby kombinácie rockovej skupiny so sláčikmi. Piesňové krajiny Longitalu, sú preložené do jazyka nových nástrojov s obdivuhodnou ľahkosťou, a bez strát na význame, zážitku či pôvodnom charaktere.

Turné Longital Suita 2016 je podporené vydaním rovnomenného živého CD albumu z premiérového koncertu na festivale Konvergencie. Koncertný album verne zachytáva prednosti a silu tohoto projektu, no živý zážitok je jedinečný a neprenosný a preto sa Longital Suita predstaví na troch veľkých samostatných koncertoch v rámci Slovenska a okrem nich zahosťuje na dvoch zaujímavých bratislavských podujatiach:

21.3. Bratislava SND Večer Trochu inak s Adelou Banášovou (+ záznam pre TA3)
ako hudobný hosť Longital Suita zahrá 3 skladby
info a predpredaj: http://www.snd.sk/?program-9&predstavenie=trochu-inak-29&termin=8351

22.3. Košice, Kasárne Kulturpark
plnohodnotný koncert
infoweb http://www.k13.sk/udalosti/longital-suita-koncert/
fcb event https://www.facebook.com/events/595068837312589/
vstupenky 7/10 EUR
predpredaj Ticketware https://goo.gl/g040NC
predpredaj Slnko Records https://www.slnkorecords.sk/koncerty#id2760

23.3. Banská Bystrica, Záhrada
plnohodnotný koncert
infoweb http://www.zahradacnk.sk/4742/longital-suita
fcb event https://www.facebook.com/events/1262331150449480/
vstupenky 12/15
predpredaj web Slnko Records http://www.slnkorecords.sk/koncerty#id2761
predpredaj osobne v Záhrade

24.3. Hlohovec, Empírové Divadlo
plnohodnotný koncert
infoweb http://www.mskchc.sk/_program.php
fcb event https://www.facebook.com/events/530507123793927/
vstupenky 12/15
predpredaj Slnko Records http://www.slnkorecords.sk/koncerty#id2759

27.4. Bratislava-Karlova Ves, Kamel klub, Molecova 2 – Jubilejný koncert 15 rokov Dlhé Diely / Longital
ako hudobný hosť zahrá Longital Suita 5 skladieb
vstupenky 12/15
predpredaj Slnko Records http://www.slnkorecords.sk/koncerty

***********************************************************

Video ochutnávka: https://youtu.be/2-sIT3pSXq4

Predpredaj albumu na www.slnkorecords.sk

Tlačové foto: https://www.dropbox.com/s/db9zl7fq1acz2pq/Longital%20Suita%20Foto%20sele…
(autori fotiek sú uvedení v názvoch)

Recenzie premiérového koncertu Longital Suita v septembri 2015, ktorého záznam je zachytený na novom albume:

HUDBA.SK

Festival komornej hudby Konvergencie 2015 vo štvrtok otvorila bratislavská kapela Longital doplnená o sláčikové kvarteto. Kombinácia Šina, Dano, Marián a dvoje husle, viola a violenčelo sa postarali o naozaj magický zážitok.

sebavedomie, odvaha a radosť

Radosť je asi najvýraznejší pocit z celého koncertu. Uvoľnená kapela počas celého večera žartovala a očividne si užívala toto nové dobrodružstvo. Ten zážitok by ste si nemali nechať ujsť.

PRAVDA

V máji 2015 vydala skupina Longital, obohatená o bubeníka Mariána Slávku, album A to je všetko? s jedenástimi intímnymi skladbami vo zvláštnej, spirituálnej atmosfére, čo už k Longitalu akosi patrí. K pesničkám však teraz dodal skladateľ Slavo Solovic orchestrálne aranžmány upravené pre sláčikové kvarteto a skladby sa ukázali v novom rozmere, mohutnejšej, plnšej forme. Práve Solovic bol aj súčasťou kvarteta spolu s riaditeľom festivalu Konvergencie, violončelistom Jozefom Luptákom, huslistami Štefanom Filasom a Milanom Adamcom.

Divotvorné, živelné vystúpenie

Medzi hudobníkmi fungovala zvláštna chémia umocnená muzikantským rešpektom a ani drobné chyby krásy nezabránili publiku, aby prežilo výnimočný večer.

Na pódiu, a zdalo sa, že rovnako aj v publiku, panovala pozitívna nálada a hudobníci sa zabávali, hrali pre radosť, čo sa dalo čítať aj z tváre Jozefa Luptáka pri skladbe Na mori. Striedala ju pesnička Bránou, kde Shina vyzvala publikum na pokus o šamanský rituál prechádzania bránou. Na túto cestu sa diváci mohli dať strnúť búrlivými sláčikovými partmi a podobné emócie divého, dravého hudobného predvedenia prinieslo aj sólo Mariána Slávku pri pesničke A to je všetko, trieskal, hral, striedal bicie, klavír v rozorvanej harmónii.

MUZIKUS.CZ

Nový rozmer ukázali Longital v rámci úvodného koncertu festivalu komornej hudby Konvergencie v bratislavskom Mestskom Divadle P. O. Hviezdoslava. Kapela obohatená o bubeníka Mariána Slávku zahrala silný energický koncert spolu s autorom sláčikových aranžmánov Slavom Solovicom (viola), na violončelo zahral umelecký šéf festivalu Jozef Lupták a na husle hrali Štefan Filas a Milan Adamec.

FULLMOONZINE

Longital Suitu charakterizuje pět slov, kterými jsou radost, sebevědomí, odvaha, divokost a temperament. Tyto rysy vždy byly přítomné i v samotné tvorbě Longital.

MUSICPRESS.SK

Longital spolu so Solovicom, ktorý stál pri zrode ich predchádzajúcej skupiny Dlhé diely, nacvičili nadrozmerný projekt.

Čo sa týka samotných aranžmánov, Slavo Solovic, ktorý to mal všetko na starosť, sa nepridŕžal iba jedného modelu. Síce rešpektoval pôvodnosť kompozícií, no pridal im čosi navyše, čím vznikol zaujímavý novotvar. Nápevy slovenskej melodiky, prvky world music či nával akustického post rocku.

Solovic so sláčikovými partiami pridal na intimite a zároveň neubral na dynamike, ktorú tak poznáme z nahrávok Longital. Napriek tomu, že sa do projektu zapojilo sedem ľudí stále išlo o dôverné prepojenie medzi mužom a ženou. Najkrajšie sa to ukázalo v skladbe Bránou, kde pradivo hlasov splývalo a zároveň sa odrážalo od hladiny tohto vzťahu. Ale dôležitou súčasťou bol aj bubeník Marián Slávka. Každý jeho prechod, zvýraznenie doby potvrdilo, že jeho návrat do kapely je dobrým rozhodnutím. Mariánove zručnosti, charizma a utvorenie širokého dynamického pásma sa nedajú nahradiť.

Denník N

Projektu s názvom Longital Suita pomohol Jozef Lupták, riaditeľ Konvergencií. Ten už dlhšie zvažoval, že pozve aj túto skupinu, a keď sa objavila možnosť spojenia so sláčikovým kvartetom, dokonale to zapadlo do programu aj do celkovej dramaturgie tohto festivalu, ktorý ponúka najrôznejšie podoby komornej hudby vychádzajúcej z klasiky.

Kapela sa zaujímavo rozrastie, kvarteto ju pekne zvukovo dopĺňa. Keď nastúpi do bluesového podkladu v skladbe Vlak, hneď to pripomenie Different Trains od Steva Reicha. Takéto pohrávanie sa s postupmi či konkrétnymi citátmi iných skladateľov má Slávo Solovic rád.

Operaplus.cz

Fluidom koncertu bola živelnosť – prvá z charakteristických čŕt celého festivalu. Trio hudobníkov z Longitalu (basgitara a spev Šina, gitara a spev Daniel Salontay, bicie Marián Slávka) spolu so sláčikovým kvartetom zahrali to najlepšie zo svojej tvorby. Longital Suita – Konvergencie 2015 Koncert s podtitulom A to nie je všetko podľa ich najznámejšej piesne bol vhodne zvoleným otváracím podujatím. Klasickí poslucháči ocenili orchestráciu Slava Solovica, ktorý odviedol veľmi dobrú prácu; fanúšikov Longitalu a laikov klasickej hudby pritiahlo spájanie štýlov na ďalšie koncerty v rámci festivalu. V doprovodnom kvartete sa predstavili Štefan Filas, Milan Adamec, Slavo Solovic a Jozef Lupták. Z koncertu chce Longital vydať koncertné DVD, čo poteší všetkých, ktorí fúziu mestského artového popu a sláčikového kvarteta zmeškali.

späť na všetky blogy


sk_SK