späť na všetky blogy

Nová pesnička: Tvoje vojská

Počúvajte ďalší singel z albumu Dočista – Tvoje vojská, a hneď v dvoch verziách – “jasná” albumová verzia: 

https://slnko.lnk.to/TvojeVojska

a “temná” Dirty Beast verzia:  

https://slnko.lnk.to/TvojeVojskaDirtyBeast

Pár slov od nás o tom, ako vznikali skladby na albuma špeciálne Tvoje vojská, čo je prvá pesnička s elektronikou od Andreja Baka do ktorej sme sa pustili a dokončili ako poslednú.

Shina: “Mali sme k dispozícii od Andreja Baka 5 podkladov a dohodli sme sa, že ich použijeme presne tak ako sú spravené, že na nich nebudeme nič meniť, nebudeme ich rozoberať a necháme ich nech nás vedú. Vybrala som si vždy tému textu, ktorá sa mi vynárala zo zápisov a z nálady Andrejovej skladby. Potom sme buď ja alebo častejšie Dano začali pridávať vrstvy iných nástrojov, ktoré by nás harmonicky viedli cez tú modulárnu krajinu. Keďže som mala v zime zlomenú ruku a nemohla som ňou otáčať, nedalo sa mi hrať na base a sadla som si rovno za synťák. A tak sme pekne týždeň po týždni vyťahovali podklad za podkladom a vŕšili na ne svoje nápady až kým nebola pesnička hotová. Najviac nám dali zabrať Tvoje vojská, o ktoré sme sa uchádzali asi dva týždne, potom sme to celé zahodili a vrátili sa k ním až keď boli ostatné pesničky hotové. Nechceli sme sa vzdať. A keby sa chcel niekto náhodou zaoberať textom, tak pesnička je o vnútornom boji a vznikla dávno pred tým než vzniklo to, čo sa deje dnes. Ale to čo sa sa deje dnes, môže byť výsledkom nezvládnutého vnútorného boja.”

Dano: “Tvorba albumu Dočista až na tri výnimky spočívala hlavne v aktívnom počúvaní Andrejových trackov a čakaní na obsah, čím myslím text, až potom mohla prísť hudba. Vyzeralo to tak že Shina si popri tom listovala v zápisníkoch a ja som len tak ležal alebo brnkal na gitare a občas si nahral “bimbanie” alebo len slovný komentár. Nepreskakovali sme zo skladby na skladbu, vždy sme sa plne venovali jednej, od nuly až po hrubý mix. Až na jednu výnimku : Tvoje Vojská. Tá nám dala zabrať, robili sme ju na dvakrát a natočili materiálu čo by vydal na celý album. Dobre že sme to nevzdali, a aj preto má skladba dve verzie – svetlú, dennú a temnú, nočnú (Dirty Beast Version). Výzva pri hudbe a aranžovaní bola rytmicky a harmonicky posunúť vnímanie elektronického tracku a vytvoriť prostredie pre Shinu, jej prácu s textom, frázovaním a melódiou. V Tvojich vojskách šlo (spočiatku bezúpešne) o to ako neustále meniť pohľad na štyri pentatonické tóny v elektronike, vedomo a architektonicky. V celom procese som využil to, čomu som sa venoval počas covidových mesiacov: harmónii, rytmu, modalite, dopĺňaniu medzier v základoch. A keď sme konečne našli kľúč ku skladbe, zamotalo sa to znova pri mixovaní. Vychádzali mi z toho dva odlišné výrazy, mixy – jeden jasný ktorý Shine viac korešpondoval s metaforickým textom o vnútornej práci, a druhý nočný temný a špinavý ktorý sa mi stal niekedy o tretej ráno, lebo hľadanie mixu trvalo nepretržite takmer 24 hodín. “

Jasná verzia bude na albume a tá temná je tu ako špeciálny bonus, venujeme našim milým kolegom zo Slnka: Alexovi, ktorému sa veľmi páčila a ktorý sa stará o to, aby album vyšiel 9.9. podľa plánu, a Romy ktorá vyriešila zádrhel so Spotify pri jej nasadzovaní.

späť na všetky blogy