späť na všetky blogy

Október 2020 – Ako žijeme a tak ďalej

Ďakujeme že navštevujete našu stránku pre novinky. Veľa rýchlych a krátkotrvajúcich aktualít sa objavuje na našej facebookovej stránke pričom náš prístav Longital.Com je stále na svojom mieste pre verných fanúšikov ktorí sa chcú dozvedieť viac. Tu to je:

Je nám dobre a sme zdraví. V lete sme pohrali niekoľko krásnych festivalov vo dvojici a vrátili sme sa ku niektorým pesničkám ktoré sú pre tento formát a dobu ako stvorené.
September je zvyčajne mesiac keď máme málo koncertov, no ten tohoročný nám nadelil krásne hrania v novom centre Cooltajner Považská Bystrica (bravo!), na Horskom Festivale v Ladek-Zdrój (PL), na vernisáži výstavy Loading: Love v Bratislavskej Cvernovke a dve vystúpenia pri śpeciálnych príležitostiach v nádherných priestoroch a s hosťom Danielom Špinerom na klávesy ktoré sú alebo budú zvečnenné: 

Skalica koncert na počesť Mariána Vargu : naše 35 minútové vystúpenie v Jezuitskom kostole v Skalici na počesť Mariána Vargu, práve dorazila nahrávka na posúdenie čo s ňou. Na koncerte sme sa cítili výborne, a ak sa nám nahrávka  bude páčiť, budete o nej počuť.
Odovzdávanie Literárnej ceny Anasoft Litera : vo veľkom štúdiu Slovenského Rozhlasu, dá sa sledovať na zázname : https://www.youtube.com/watch?v=9DgFNZeosZg, pustite si od 10:53 úvodnú pesničku, a záverečný polhodinový set od 42:50. Toto tradićne veľkolepé podujatie v úžasnej sále sa uskutočnilo len pre prítomných nominovaných autorov, príbuzných a novinárov, s rozostupmi. Hrali a spievali sme (ako inak) s jablkom v hrdle a s vedomím že to môže byť posledný verejný koncert na dlhú dobu. A tak to aj je. Sme radi že sa záznam obrazu aj zvuku tak krásne vydaril. Pracovalo na ňom 20 ľudí, profesionálov ktorí boli vzápätí odrezaní od svojej práce. 

Čo ďalej?  Začiatok októbra trávime trochu v strese koučovaním kolegov hudobníkov pri podávaní žadostí o štipendiá Fondu na Podporu Umenia. My sami sme o takéto štipendiá žiadali už na jar a úspešne, zmluvy sú podpísané, no peniaze sme doteraz nevideli na účte. Je to super že existuje tento Fond ktorý nás v minulodsti viackrát podporil, ale kapacitne nestíha zvádať nápor práce a tak pomáhame “zdola” ako najlepšie vieme. Snažíme previesť procedúrou podania žiadostí ďalších ľudí ktorí nie sú zvyknutí žobrať a písať dômyselné projekty o svojej práci, ktorú si rokmi driny a odriekania sami stvorili, živili sa ňou, platili dane, tešili ňou a skultúrňovali ostatných pracujúcich. Pomáhame teda v nádeji že “ich” záchranné peniaze dorazia skôr než bude neskoro. Toľko teda ku medializovanej téme rýchlej podpory a záchrany 220 000 robotníkov (nielen umelcov) z momentálne zakázaného kreatívneho priemyslu ktorý prišiel od dve kompletné úrody. Veľkým faulom zo strany premiéra a vlády nie sú meškajúce peniaze ktoré by v prípade iných výrobných odvetví okamžite tiekli na ich sanáciu, ale signály ktoré naši volení predstavitelia v súčasnosti vysielajú do verejnosti a stavajú kultúrny sektor do pozície darmožráča. Tak ako sa nedá vyčísliť krása a nadšenie, tak sa nedá vyčísliť škoda ktorú kultúre spôsobuje premiér svojimi slovami a ministerka kultúry svojou nekompetentnosťou. Vyťahujeme egyptské sarkofágy spod zeme, sme uchvátení zaniknutou kultúrou a jej bohatstvom, a pritom naša súčasná môže skončiť na hnoji. 

Ale toto pominie. Prestávame sa venovať kultúrnej politike, ktorá nás odvádza od našej podstaty a zabíja našu tvorivosť. Vkladáme sa do rúk Hudby ako kedysi začiatku pred dvadsiatimi rokmi, nič iné nám ani nezostáva. A najviac sa tešíme na hudbu ktorá prichádza a na ktorej práve začíname pracovať. Vlastne sú to tri hudby, na ktoré sa nám akoby zázrakom vytvoril čas a aj podmienky (vďaka kovidu, schopnosti šetriť a podpore ktorá raz možno príde).  Zatiaľ len toľko. A od jari 2021 to bude jedna tiahla oslava 20.výročia Dlhé Diely/Longital/ Slnko Records – našimi sprievodcami boli a stále sú vytrvalosť, radosť, a Vy. Ďakujeme.

 

 

späť na všetky blogy