späť na všetky blogy

Prvá cena na Formula Mundi Filmfest pre video Von Von

Video ku skladbe Von Von režisérky Evy Delinčákovej získalo prvú cenu na Formula Mundi Filmfest (http://www.formulamundi.com/) v kategórii Art / Experimental / Generative:

Réžia : Eva Delinčáková
Animácia: Eva Delinčáková (SK), Marine Duchet (FR)
Spolupracovali: Marine Duchet (FR), Thomas (FR), Darinka (HU), Ross (CZ) a ďalší
Vytvorené na Fjordoch v Volda,Nórsko január 2011
Album: Longital – Teraz / Now

Gratulujeme Evke a celému medzinárodnému tímu, a želáme veľa krásnych filmov.

Prečítajte si ako Eva Delinčáková popisuje vznik tohoto technicky unikátneho animovaného videoklipu:

Keď som prišla do Nórska, študovala som a pracovala som na viacerých krátkych animovaných projektoch, ale vedela som, že chcem animovať klip pre Longital. V Nórsku som mala na to ideálne podmienky, množstvo talentovaných animátorov, ktorí mi mohli dať nezaplatiteľné rady a mala som k dispozícii profesionálne vybavenie na stopmotion, za čo škole môžem dakovať. Nórsko je čisté, krásne, divoké, presne ako Longital, a preto som to chcela urobiť tu.

Storyboard na tento klip vznikol, keď sme raz s priateľom počúvali skladbu, ležali na posteli a kreslili sa navzájom. Vznikali nám predstavy a tak sme sa ich snažili zachytiť, pokreslili množstvo papierov, hľadali symboly ktoré by vysvetlovali myšlienky. Niekedy je to veľmi jednoduché. Niekedy som sa nemohla pohnúť z jedného miesta, a tu mi často pomohol priateľ, ktorý mi dával feedback na moje nápady.
Potom som hľadala techniky, ktoré by boli pre neho vhodné a ktoré sú pre mňa zaujímavé. Sklo a farby sú pre mňa magické a musím podotknúť, že animovanie bola pre mňa taká art terapia.
V decembri sme s Marine, animátorkou z Francúzska, skúšali množstvo techník a spôsobov ako využívať farebné fólie, tuž, vlnu, transparentné papiere, sklo, plexisklo, celofán. Ako nastaviť svetlá a ako ovládať materiál.
Animovala som asi tri týždne v Januári striedavo s viacerými ľuďmi. Jednou z nich bola študentka literatúry z Maďarska, Darinka, ktorá so mnou strávila hodiny rozprávaním o množstve vecí. Týždeň som robila postprodukciu, finálny export s Thomasom, tak isto francúzskym animátorom.

Klip vznikol ateliéri v malebnom nórskom mestečku Volda na fjordoch, kde som študovala a pracovala na svojich projektoch. Je to katý malý raj na zemi, kde vzniká okolo desať absolventských filmov ročne. Ateliér tvorí rodina okolo 50 ľudí, ktorí spolu žijú chodia spolu na party, večere, premietanie filmov,..pracujú často na filmoch s medzinárodnými študentami a kvalita je na vysokej úrovni. Bolo to úžasné, jedno fínske dievča tu malo mesto vytvorené zo stromov, machu, rastliniek, kvetov,.. všetko z prírodných materiálov. Potom sa tu vytvára bábkový horor s realistickým domom a bábkami.

Ateliér v ktorom som pracovala musel byť tmavý kvôli stop motion technike. Bolo to podzemie školy, ktoré bolo veľmi chladné a depresívne. Často som odchádzala z ateliéru až ráno po celodennom animovaní a prichádzala za 6 hodín spánku. Často bola práca veľmi vyčerpávajúca, hlavne keď som pracovala sama celý deň. Väčšinou som pracovala sama, môj priateľ musí dokončovať magisterský projekt v Čechách a Marine mala školu, tak so mnou mohla pracovať iba niekedy. Ale ja som si animovanie užívala, pracovať s rukami a farbami ma baví a výsledok sa mi páči.

Tuž je veľmi ťažko ovládateľný, jednoducho si na skle robí, čo chce, po určitom čase schne, takže som musela animovať rýchlo a na jeden krát. Nemohla som si dať prestávku kedy som chcela, lebo by sa farebná intenzita zmenila a na obraze je včetko vidieť. Preto bolo animovanie na 5 sklách často náročné. Animovala som na jednom skle vlnu, ktorá nemá koordinovaný pohyb, ale vytvára pekné textúry, čo som chcela vo filme využiť. Ďalej som narezala sklo a plexisklo do tvarov neotvorených kvetín, ktoré tvorili zaujímavý efekt keď sa položili do farby. Postavičky boli z transparentnej kuchynskej fólie. Zaujímavý materiál na animovanie, nikde som ho predtým v animácii nenašla. Môžem vrelo doporučiť. Ďalej som ako textúry použila svoje ruky a oči, ktoré som nafotila a vytlačila na transparentné fotofólie, ktoré som potom na skle pohybovala. Farebné kontrasty som vytvorila farebnými fóliami, ktoré som získala z oddelenia scénografie od jedného z režisérov z Akadémie of Arts v Osle. Fólie som pomalu posúvala a menila tak svetelnú intenzitu. Animovanie vyžadovalo trpezlivosť, ale bola to veľmi zaujímavá práca.

späť na všetky blogy